sad_pvnDMEs57q

آیا مایلید جدیدترین تخفیف ها و محصولات ، پیش از همه ، برای شما ارسال شود؟

0

چای لاهیجان


مدیر مدیر /
07 خرداد 1398

باغات لاهیجان و چای لاهیجان

برای صحبت درباره لاهیجان باید به موقعیت جغرافیایی و نوع آب و هوای آن دقت کرد، در دل کوه قرار گرفتن با ارتفاعی 94 متری با داشتن تپه های ماهوری شکل تصویری خاص به این شهر داده است.  آب و هوای این شهر مرطوب بوده بطوری که رطوبت در سل بین 75 تا 100 درصد در نوسان است. شروع بهار در این شهر معمولا با باران و مه صبحگاهی همراه است. آب و هوایی معتدل، پر بارش و با رطوبت ملایم که هرچه به تابستان نزدیک می‌شوید این رطوبت و بارش بیشتر هم میشود. 

معمولا بوته‌های روی تپه‌های ماهوری رشد می‌کند و آب و هوای صبح با شبنم  که همراه مه شدید میتواند زیر بوته‌ها را هم خیس کند تا ریشه‌ها آب کافی را جذب کنند. کشاورزان در این موقع شروع به سرزدن بیشتر به باغات وهرس علف ها با کمک بیل و کلنگ و شخم زنی می‌کنند بدون استفاده از آفت کشها (د.د.ت) بدون املاح خطرناک که در کشورهای تولید کننده بزرگ جهان مانند سیلان و هند که امری عادی است  میکنند.

 لاهیجان با قدمتی کهن در تولیدات کشاورزی شهرت داشته تا وقتی که در سال 1314 نهال های چای بر روی تپه‌های ماهوری آن شکل گرفت.

            

چای در زمان قاجار به این شهر رسید و کشاورزان آن سری کشت این محصول را شروع کردند. 3000 نهال چای از آسام هند وارد شد تا لاهیجان تبدیل به اولین شهر تولید کننده چای کشور شود. البته بعد از آن سایر شهرهای استان گیلان شروع به نهال کاری کردند. شهر فومن و املش، باغات گسترده در بلندی‌های اطراف شهر رشت لاکان نمونه گسترده‌ای از باغات چای را تا به امروز در خود داراست.

 

شهری یک تناسبی هست بین باغات چای لاهیجان و چای تولیدی لاهیجان البته ما۳۰ هکتار باغ چای داریم که ۶ هکتارش الان در لاهیجان کشت می‌شود. باغات لاهیجان جزو اولین باغات چای هست چای در استان گیلان فقط مربوط به لاهیجان نیست بلکه نقاط دیگر هم بقیه این ۶ هکتار چای رو شامل میشود مثل شهرستان لنگرود در شرق لاهیجان‌  با بیشترین باغات چای تا فومن با کمترین اما با جدیدترین و جوانترین بوته ها.

 

برای ارسال نظر باید عضو شوید